czwartek, 22 maja 2014

Yerba mate

Moje początki z yerba mate były ciężkie.
Gorzki napar z ziół, smolisty, pity jeszcze przez kiepskiej jakości bombillę powodował, że smak zdrowia i napoju joginów przeplatał się skutecznie z mułem z kiepskiej jakości yerba mate.

Skutecznie mnie odstraszył od siebie...wróciłam do niej jakiś rok temu, znalazłam fajne szklane naczynie, dzięki czemu nie ma ryzyka zapleśnienia namaczanych liści, kupiłam bardzo efektowną bombillę i wreszcie posmakowałam zdrowia.

Z punktu medycyny chińskiej na yerbę mimo wszystko należy uważać, gdyż wychładza organizm, nawet pita ciepła :)
Warto zadbać w niej np o kawałek imbiru, albo o zaparzanie jej wywarem z imbiru, goździków lub cynamonu. 

Pita przez bombillę nadaje temu rytuałowi magię...i pamiętajcie, alby kupować yerbę naprawdę dobrej jakości.
Stopniowo przyzwyczajajcie organizm do jej smaku...jest inny, niż cała masa barwionych herbat, z aromatami i dodatkami i kolorem hibiskusa.
Nie trzeba pić jej zaraz takiej, jak zwykle piją w Paragwaju, czyli zrobionej prawie tak, że bombilla w niej stoi :) można pić lżejszy napar...a oto kilka właściwości zdrowotnych tego napoju:


  • Yerba mate podnosi odporność organizmu, polepsza trawienie, zwiększa koncentrację, czyści krew i usuwa z niej substancje toksyczne, balansuje układ nerwowy, przywraca młodzieńczy kolor włosów, opóŸźnia starzenie się, niweluje zmęczenie, pobudza umysł, odchudza, wzmaga siły, zmniejsza stres i zwalcza bezsenność
  • Ma właściwości stymulujące, przeczyszczające, ściągające, moczopędne, napotne i przeciwgorączkowe. Zawiera witaminy i minerały: A, C, E, B-1, B-2 (czyli ryboflawinę) i B-complex; karoten, kwas pantotenowy, biotynę – czyli witaminę H, magnez, wapń, żelazo, sód, potas, mangan, krzem, fosforyty, siarkę, cynk, kwas chlorowodorowy, chlorofil, cholinę oraz inozyt
  • Kawa wypłukuje z organizmu różne minerały, m.in. magnez. Yerba mate ich dostarcza. Aktywna substancja yerba mate nazywa się mateina. Jest to odmiana kofeiny. 
  • Nie zaleca się picia yerba mate osobom palącym tytoń i pijącym alkohol. Niektóre badania wskazują, że może istnieć związek pomiędzy paleniem i nadużywaniem alkoholu, piciem yerba mate i nowotworowymi zmianami przełyku.

  • Pobudza podobnie jak kawa, ale różni się od niej m.in. tym, że w przypadku kawy pobudzenie jest mocne i krótkie, a po yerba mate długotrwałe


Nie mam już innych słów, aby przekonać Was do picia yerby....powoli...nic na siłę, ale niech wiadomość o jej cudownych właściwościach będzie w Waszych głowach buszować :)

Smacznego!!



3 komentarze:

  1. ja już jestem na etapie lubienie :)) ściskam

    OdpowiedzUsuń
  2. Ilonko....ja już się uzależniam ;)
    Wczoraj na projekcji filmu o Paragwaju, okazuje się, że początkowo pito ją z zimną wodą....ja kocham ją ciepłą...:) Choć miewam przeczucie, że moje nerki jakoś są na zwiększonych obrotach na niej....może to wynika z beztroskiego poniekąd sączenia jej za dnia? :)
    No i kiedy pijemy ją wspólnie?

    OdpowiedzUsuń
  3. Super ze napisalas o tym działaniu wychładzajacym. A czy nie jest tak, że inne zioła mają podobne działanie ?

    OdpowiedzUsuń