niedziela, 8 listopada 2015

Pierogi smakujące jak ruskie

Mój tata pochodzi z okolic Poznania i mama całe nasze życie powtarzała, że tata w dowodzie osobistym w miejscu :data urodzenia - ma wpisane Kraj kwitnącego kartofla...bo najzwyczajniej w świecie tata kocha ziemniaki i to najbardziej "taptane", czyli tłuczone.
Kiedy ostatnio na szybko ugotowałam kaszę jaglaną z czerwoną soczewicą - przybrała ona w smaku właśnie tłuczone ziemniaki. Pomyślałam sobie, że następnym razem, kiedy zobaczę się z tatą, spróbuję go tak nabrać, ciekawe, czy nabierze się na podmiankę :)
No i taka masa kaszy z soczewicą skłoniła mnie do zrobienia pierogów - z dodatkiem prażonego słonecznika z podsmażoną cebulką i szczyptą pieprzu...okazuje się, że nic więcej nie jest potrzebne.

Składniki na ciasto:
2 szklanki mąki orkiszowej u nas była razowa drobna
szczypta kurkumy
ciepła woda

Składniki na masę pierogową:
Pół szklanki suchej kaszy jaglanej
Pół szklanki czerwonej soczewicy
szczypta soli
pieprz kolorowy
płatki drożdżowe
słonecznik, cebulka i olej ryżowy

Wykonanie:

  1. Kaszę przepłucz na sitku, połącz razem z soczewicą i zalej 2 szklankami wody wraz ze szczyptą soli i ugotuj do miękkości. Czerwona soczewica się rozpadnie i przestanie być czerwona :)
  2. W międzyczasie przygotuj ciasto na pierogi i zostaw, aby odpoczęło.
  3. Na suchej patelni podpraż słonecznik, a kiedy zacznie się lekko brązowić, dodaj olej ryżowy i wrzuć cebulkę pokrojoną w kosteczkę. Wszystko razem zeszklij, a kiedy będzie już cebulka ładnie się brązowić - zdejmij z ognia i część dodaj do kaszy, a część połącz jeszcze z siemieniem lnianym, zostaw na posypanie ich z wierzchu.
  4. Do masy dodaj 2-3 łyżki płatków drożdżowych oraz kolorowy pieprz.
  5. Z ciasta wykrawaj koła, nakładaj masę z kaszy i zawijaj.
  6. Podczas zawijania tej masy okazało się, że jest zbita, nie rozpada się tak, jak w przypadku nadzienia z sypkiej soczewicy, co skraca czas zawijania pierogów.
  7. Ugotuj do miękkości.
Zajadaj się z rodziną na zdrowie.








Zerknij też na ...


1 komentarz: